/* /* DIY z dzieckiem. Zróbmy aparat fotograficzny z papieru! - TresciwaTresciwa
Kobiece treści, W domu

DIY z dzieckiem. Zróbmy aparat fotograficzny z papieru!

9 grudnia 2015

Już dawno ustaliliśmy, że skoro nie możemy korzystać z uroków wieczoru na świeżym powietrzu, w miarę możliwości, będziemy walczyć z nieziemskim przyciąganiem, jakie wyzwalają monitory telewizora, tabletu i komputera. Przyznaję ciężka to walka… Widok naszej trzyosobowej rodziny pochylonej nad świecącym ekranem nie należy do rzadkości. 

Tak, tę zbrodnie popełnia nawet Orzeszek. Mam wyrzuty sumienia w tym względzie. Zewsząd słyszę lamenty aby dzieciom ograniczać korzystanie z tych sprzętów. Wszystko wymyślono dla ludzi. Należy jedynie wykazać się odrobiną zdrowego rozsądku. Dla mnie ważne jest, aby mój jedynak nie pozwalał sobie na zbyt długi maraton bajek. On sam nie buntuje się zbyt długo, ponieważ w pewnym momencie zawsze stosujemy niezawodną metodę ptd: „zróbmy coś razem”.

Uwierzcie! W takie leniwe wieczory jak teraz – kiedy jesteśmy zmęczeni po całym dniu walki z wiatrakami dnia codziennego – nie chce nam się zaczynać. Zbieramy jednak swoje przyrośnięte do kanapy dupska i przy akompaniamencie płaczu, w wykonaniu Orzeszka, któremu wyłączyliśmy telewizor, zaczynamy wspólne zajęcia. 

Płacz szybko milknie. Najwspanialszy jest fakt, że pod czujnym okiem starszych, można używać nożyczek. Kolejny krok ku dorosłości! Paradoksalnie to telewizja wyznacza nam często zadania na kolejne kolorowe pomysły. Inspiracją dla nas jest np. Pan Robótka z programu Cbeebies. Niedawno to właśnie on podpowiedział jak zrobić super kolorowy aparat fotograficzny.

***

Do wykonania aparatu fotograficznego potrzebne nam będą:

 • nożyczki
 • papier kolorowy (różne kolory)
 • klej
 • ustnik od butelki (wersja niekapka)
 • zakrętka od butelki
 • papierowy kubek
 • niewielkie pudełko 
 • plaster samoprzylepny przeźroczysty (ewentualnie)
 • czarna taśma samoprzylepna
 • klej uniwersalny
 • srebrna folia spożywcza.

***

aparat-2

 1. Najpierw tam, gdzie jest taka potrzeba, sklejamy pudełko plastrem samoprzylepnym. Wybieramy ulubiony kolor papieru i odmierzywszy dokładnie wszystkie boki, obklejamy je z każdej strony. 
 2. Następnie sklejamy czarnym papierem kubek papierowy. Mocujemy go do pudełka czarną taśmą samoprzylepną albo klejem uniwersalnym.
 3. Na górnym dłuższym boku, z prawej strony przyklejamy klejem ustnik a z lewej zakrętkę.

aparat-7

4. Przystępujemy do stworzenia lampy błyskowej. Wycinamy prostokąt z kartonu. W 3/4 długości zginamy. Następnie wycinamy dwa trójkąty. Ich dłuższe boki powinny być tak długie jak dłuższy bok prostokąta. Mierzony od jego początku do zgięcia. Rysując trójkąt pamiętamy o „skrzydełkach”, które przymocujemy do kwadratu i aparatu. Całość przyklejamy pomiędzy ustnikiem i zakrętką. Przyklejamy papier kolorowy oraz – na przedzie – srebrną folie spożywczą.

aparat-8

5. Teraz zostanie nam do wycięcia z kolorowego papieru (barwy dowolne), elementy niezbędne dla wyglądu aparatu fotograficznego: wizjer, zoom, auto focus itd.

6. Z tyłu przyklejamy wcześniej wybrane zdjęcie. 

aparat-9

aparat-10

aparat-11

aparat-14

aparat-15

aparat-16

 

 

Uśmiech proszę!

aparat-19

aparat-20

Aparat gotowy. Miłej zabawy!

***

Pomysł: Pan Robótka

Główny Inżynier: Prezes Tatko

Asystent Głównego Inżyniera, operator nożyczek i użytkownik: Orzeszek

Asystent operatora nożyczek i pomocnik: ja, czyli Mama.

 

Sprawdź także

Brak komentarzy

Zostaw komentarz