/* /* Halo?! Gdzie znaleźć rodzinne miejsca wytchnienia dla dzieci i naszego sumienia!? - TresciwaTresciwa
Krakowianka z Pomorza, Z dzieckiem

Halo?! Gdzie znaleźć rodzinne miejsca wytchnienia dla dzieci i naszego sumienia!?

26 listopada 2015

Kiedy na dworze robi się coraz zimniej, gdy rozgrzewka na placu zabaw nie jest już żadną przyjemnością a zabawa w domu zwyczajnie nudzi – zaczynamy się zastanawiać jak zorganizować dzieciom czas. Teatr? Kino? Owszem, ale tym nie wypełnimy każdego dnia . Często rodzice szukają miejsca, w którym oni oraz ich pociechy mogłyby się czuć swobodnie. Takiego, w którym można porozmawiać z innymi rodzicami, pobawić się z dzieciakami a nawet popracować przy komputerze. 

Z roku na rok w wielu miastach powstaje coraz więcej takich lokali. Podobnie w Trójmieście i w Krakowie. Jest ich jednak wciąż za mało. Ważne by miejsca te nie były zwykłą bawialnią z odosobnioną matą, stoliczkiem i kilkoma zabawkami. Istotne by poza kolorowym wnętrzem oferowały coś więcej. Tak by każdy rodzic przekraczając jego próg wiedział, że znajdzie tu wiele niebanalnych propozycji dla swoich pociech. Zapewniają to, te lokale, które prezentuję w dzisiejszym tekście. Nie znalazły się tu przypadkowo. Ich obecność w tej treści jest wynikiem mojej prywatnej sondy wśród trójmiejskich i krakowskich znajomych. To nazwy właśnie tych miejsc pojawiały się najczęściej w naszych rozmowach. Są wymienione w kolejności przypadkowej.

*** Trójmiasto ***

1. BabyCafe

babycafe-2

BabyCafe.pl to jednocześnie klimatyczna restauracja oraz kawiarnia. Prowadzona jest przez rodzinę i przyjaciół. Położona niedaleko Galerii Bałtyckiej od dawna ma swoich stałych wielbicieli, którzy przechodzą tu nie tylko po zakupach. Miejsce to, zaprosiło pierwszych gości w 2010 roku. Bywają tu rodziny z dziećmi na domowym obiedzie i przyjaciele na słodkiej  przekąsce i kawie. Maluchy są tu bardzo chętnie widziane. Wszystkie bez wyjątku najbardziej lubią przebywać w specjalnie przygotowanej dla nich bawialni. Biegną tam zarówno przed, jak i po posiłku. BabyCafe.pl dba o luźną, przyjacielską atmosferę. Skutecznie, skoro przez ostatnie 5 lat zaskarbiło sobie tylu małych i dużych fanów.

Pomysł na restaurację, w której na drzwiach nie ma tabliczki „DZIECIOM WSTĘP WZBRONIONY” narodził się podczas mojej poprzedniej działalności gastronomicznej. Wzięłam pod uwagę swoje obserwacje , z których wynikało, że dzieci nie są mile widziane w tym samym miejscu, w którym przy jednym stoliku odbywają się biznesowe rozmowy, a przy kolejnym jakaś para celebruje romantyczny wieczór. Uznałam, że stworzę przestrzeń „odwrotną”, tak aby dzieci i ich rodzice nie czuli skrępowania wynikającego z zachowania najmłodszych Gości. Żależało mi na tym aby każdy Maluch mógł być ulubionym Klientem. – opowiada właścicielka, Ewa Banaś.

Przyjacielski charakter tego miejsca podkreślają kartki z wakacji od stałych bywalców i  osobiste podziękowania, które właściciele otrzymują nieustannie. Jest też ściana pamiątkowa zapełniona odbitymi dłońmi. Tymi maleńkimi jak i dużo większymi. Pełno na niej podpisów i podziękowań z okazji różnych uroczystości. 
babycafe-3

Restauracja zaprasza gości każdego dnia w tygodniu. Ci najchętniej korzystają z tego zaproszenia w weekendy. Najczęściej w porze obiadowej. Według obserwacji ulubione dania dzieci to rosół z domowym makaronem i słodkie racuszki z jabłkami. Rodzice najczęściej decydują się na zupę dnia, domowe pierogi, wołowinę duszoną w piwie z marchewką oraz pieczoną karkówkę podawaną z domowymi kopytkami. Restauracja szczyci się krótką kartą, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Ceny:

Kawa – od 5,90 zł.

Kawy zimne – od 11,50 zł.

Mleczne napoje dla dzieci albo dorosłych – od 6,90 zł.

Zupy – 7,90 zł.

Sałatki – 24,90 zł.

Dania obiadowe – od 13,90 zł.

Desery – od 10 zł.

Zajęcia dla dzieci – od 30 zł.

Zabawialnia – 7,90 zł./dziecko

Wydarzenia:

Balet dla dzieci od 3 do 4 lat – każdy wtorek 17.00-17.45

Balet dla dzieci od 5 do 7 lat – każdy wtorek od 18.00 – 18.45

Zajęcia taneczne z nauką choreografii dla dzieci od 5 lat – w każdą środę od 17.00

Rytmika dla dzieci od 2 do 3 lat – każdy czwartek od 18.00 do 18.45

Zabawialnia dla dzieci bez ograniczeń wiekowych – w każdą sobotę od 12.00 do 20.00 i w każdą niedzielę od 12.00 do 18.00

 Restauracja prowadzi również bezpłatne spotkania z rodzicami, których tematyka dotyczy m.in. zdrowia i wychowania dziecka. Organizuje też tematyczne urodziny dla maluchów. Jest ich coraz więcej. Niektóre powtarzają się co roku.

Wzruszają nas telefony z informacją o narodzinach kolejnego Gościa w rodzinie. … Odbieramy i słyszymy: „Dzień dobry , urodziła się Zosia” albo „Pamiętacie wyprawialiśmy u Was chrzciny naszego starszego dziecka Łukasza? Dzisiaj chcemy zarezerwować termin kolejnych …”
Mamy takie poczucie , że te pociechy rosną razem z BabyCafe – opowiada właścicielka.

babycafe-1

Dane teleadresowe:

ul. Słowackiego 4d

80-257  Gdańsk

tel./fax/: 58 341 32 77

e-mail.: info@babycafe.pl, e.banas@babycafe.pl

www.babycafe.pl

***

2. Ciuciubabka

 

ciuciubabka-1

Ciuciubabka dołączyła do trójmiejskich klubokawiarni w lipcu 2014 roku w bardzo dogodnej dla Gdynian lokalizacji. Niedaleko stąd do ścisłego centrum, blisko nad morze, a w okolicy mieści się kilka przedszkoli i szkół. Do swojej pastelowej przestrzeni zaprasza zarówno dzieci jak i ich rodziców. Każdy, kto wchodzi wita się z właścicielami tak, jakby przyszedł z rodzinną wizytą. Dzieciaki najpierw biegną do lady by wybrać ulubione ciacho a potem do kącika zabaw. Rodzice kupują kawę i siadają na jednym z krzeseł. Jedni bawią się z dzieckiem, inni patrzą w komputer a jeszcze inni wyglądają zamyśleni przez wielkie ciuciubabkowe okna.

Ciuciubabka powstała z egoizmu. Chciałam dać sobie, ale i podobnym od mnie rodzicom przestrzeń, gdzie mogą być nie tylko mamą, czy tatą, ale przede wszystkim kobietą i mężczyzną. To miejsce ma cieszyć nie tylko smakiem, ale i pomysłem na twórczy i niebanalny sposób spędzania czasu z dziećmi i bez nich. – mówi Agnieszka Łukomska, właścicielka Ciuciubabki Cafe 

Wyczuwa się tu coś, co goście nazywają luzem, swobodą i naturalnością. Zarówno podczas normalnego funkcjonowania kawiarni, jak i podczas organizowanych spotkań dla maluchów albo rodziców. 

Ciuciubabka najczęściej tętni życiem w weekendy. Wtedy wszyscy mają więcej czasu na przyjemności. Nie oznacza to jednak, że gości nie ma w ciągu tygodnia. Właściciele organizują wtedy liczne warsztaty. Co tydzień odbywa się tu szereg spotkań cyklicznych. Zajęcia umuzykalniające metodą Gordona, zajęcia dla mam chcących odzyskać formę i sylwetkę po ciąży, warsztaty chustonoszenia, warsztaty z wizażystką albo spotkania klubu rodzica. 

Dwie największe korzyści, jakie płyną z pracy w tym miejscu to ludzie i emocje. Ludzie, którzy z dnia na dzień z klientów, stają się przyjaciółmi. Wracają, czują się z nami jak w domu. Niesamowite są emocje, którymi goście dzielą się z nami, oraz chwile kiedy otwierają się podczas spotkań. Są naturalni, łatwo nawiązują kontakt. Dzięki dość niszowemu charakterowi Ciuciubabki, rzadko trafiają do nas klienci przypadkowi. I to jest wielki plus tego miejsca. – podkreśla Agnieszka Łukomska

ciuciubabka-2

Najbliższe wydarzenia:

5 grudnia – Zabawa Mikołajkowa

8 grudnia – warsztaty z eko pakowania prezentów

11 grudnia – przedświąteczne warsztaty kulinarne

12 grudnia – Kretatywne warsztaty, eko ozdoby choinkowe

14 grudnia – IQ przedświąteczne czytanie książek

Ceny:

Chłodne napoje – od 5 zł.

Ciacha – od 6 zł.

Kawa – od 6 zł.

Kanapki – od 12 zł.

Koszt uczestnictwa w warsztatach: od 20 zł.

ciuciubabka-4

Dane teleadresowe:

ul. Piłsudskiego 30, Gdynia

500 094 830

kontakt@ciuciubabkacafe.pl

www.ciuciubabkacafe.pl

***

3. ALT Cafe – Kawa i zabawa

altcafe1

Alt Cafe to chyba najmłodsza klubokawiarnia w trójmieście. Narodziła się 1 kwietnia 2015 roku i od razu skradła serca wielu dzieci. Jak twierdzą właściciele powstała z realizacji marzeń o własnym biznesie. Do stworzenia właśnie takiego miejsca na mapie Trójmiasta namówiły ich własne dzieci.

Nie chcieliśmy być kolejnym miejscem z małym stolikiem do malowania, dlatego stworzyliśmy kawiarnię, gdzie dzieci mogą bawić się godzinami, a ich opiekunowie mogą zrelaksować się przy filiżance wyśmienitej kawy. Wiedzieliśmy, że takie miejsce jest potrzebne i że jest ich w Trójmieście wciąż za mało – opowiada Katarzyna Dowgiałło-Edel, współwłaścicielka Alt Cafe.

Ogromnym powodzeniem cieszy się tutaj plac zabaw porośnięty „trawą”. Zaraz obok, za płotem rodzice siedzą, piją kawę z polskiej palarni Java Caffe, dyskutują albo pracują. Przy każdym stole jest kontakt. Nie ma więc problemu z doładowaniem laptopa. Oczywiście nie ma mowy o pracy wymagającej 100%  skupienia. Tu przerywa się ją co chwilę, by pobawić się z maluchami. Prawie jak w domu. Jednak Alt Cafe daje nam również możliwość pracy w pełnym skupieniu . Składa się z dwóch sal. Pierwsza, która wita nas zaraz po wejściu to klimatyczna kawiarnia. Coraz więcej stałych gości przychodzi tu z samego rana na śniadania a czasem by posiedzieć przy laptopie. Jest przyjemnie. 

altcafe3

Zazwyczaj najwięcej gości odwiedza Alt Caffe w weekendy. Tłoczno bywa również w tygodniu, kiedy spotykają się tutaj kluby mam wraz z pociechami. Najwięcej ludzi jest pomiędzy 12.00 a 18.00. 

W każdy poniedziałek o 14.00  Alt Cafe prowadzi cykliczne zajęcia Energetywka. Są to muzyczne warsztaty dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1,5 roku. O 17.00 natomiast zaczyna się joga dla rodziców z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat

Najwięcej radości sprawia nam fakt, że odwiedza nas coraz więcej gości. Ci, którzy już u nas byli, chętnie wracają i przyprowadzają znajomych. Jesteśmy dumni z tego, że tak wiele osób gratuluje nam pomysłu. Twierdzą, że drugiego takiego miejsca w Trójmieście nie ma… – twierdzą właściciele.

Poza zabawą klubokawiarnia proponuje dzieciom swoją specjalność przygotowywaną dla nich. Są to naleśniki amerykańskie z czekoladą, owocami i bitą śmietaną. W menu znajdują się również pyszne ciasta z autorskiej pracowni cukierniczej, pyszna kawa z polskiej palarni Java Coffe, zupy oraz kanapki. W ofercie są wspomniane już wcześniej zestawy śniadań. 

Ceny:

Zimne napoje – od 5 zł.

Kanapki – od 6 zł.

Koszyki śniadaniowe – od 8 do 15 zł.

Lunch – od 9 – 15 zł.

Kawa – od. 10 zł.

Ciasta – od. 15 zł.

Sałatki – od 18 do 20 zł.

altcafe2

Dane teleadresowe:

ul. Legionów 112F/1

osiedle ALTUS, Gdynia

tel.: 883 607 697

tel.: 58 526 68 75

www.altcafe.com.pl

*** Kraków ***

1. skakAnka

skakanka-1

SkakAnka powstała w miejscu, gdzie kiedyś na krakowskim Prądniku mieściło się kino Ugorek. Niedawno obchodziła swoje pierwsze urodziny. Pojawiła się na świecie 13 września 2014 roku. Niemal od razu zaskarbiła sobie serca najbardziej ruchliwych maluchów w Krakowie. Nic dziwnego, skoro mieści się tu Akademia Brykaczy, Wspinaczy i Gimnastyków. 

Skakanka powstała z idei zapewnienia dzieciom wszechstronnego rozwoju i równocześnie stworzenia miejsca przyjaznego rodzicom. Kochamy dzieci i dbamy o ich opiekunów. W czasie gdy dziecko ćwiczy, rozwija się i bawi, rodzic komfortowo spędza czas przy pysznej kawie i ciachu oglądając malucha na dużym monitorze w kawiarni. – opowiada właścicielka skakAnki, Anna Korzeniowska-Kacprzak.

SkakAnka proponuje dzieciom zajęcia ogólnorozwojowe z zakresu gimnastyki z akrobatyką, wspinaczki dla najmłodszych i możliwość zorganizowania nietypowych urodzin. Najwięcej chętnych odwiedza to miejsce w godzinach popołudniowych, czyli od 16.00 do 20.00. Wtedy najczęściej rodzice są po całym dniu pracy i przyprowadzają tu swoje pociechy. Nie ma jednak tłoku. Duża przestrzeń na to nie pozwala. W sobotę i niedzielę często przyjeżdżają stali bywalcy, którzy proponują wspólne spędzenie czasu zaprzyjaźnionym rodzinom. Ci co nie ćwiczą mogą skorzystać ze skakAnkowej biblioteki albo posurfować w internecie. 

skakanka-3

SkakAnka prowadzi zajęcia związane ze stałym grafikiem. W najbliższym czasie proponuje mikołajki dla grup zorganizowanych oraz świąteczne półkolonie. 

Dzieje się tu bardzo dużo, dlatego praca w tym miejscu to czysta przyjemność. Opowiada o tym właścicielka:

Ogromną radość w tej pracy sprawia mi zadowolenie dzieci i ich rodziców. Przekłada się to oczywiście na kontynuację uczestnictwa w zajęciach oraz na polecanie tego skakAnki kolejnym bywalcom. Radość sprawia mi również nawiązywanie przyjaźni z naszymi stałymi klientami oraz pochwały, które słyszę często pod adresem naszych instruktorów i pracowników obsługi.

Ceny: 

Szczegółowy cennik Akademii Brykaczy, Wspinaczy i Gimnastyków można obejrzeć tutaj.

Kawa – od 6 zł.

Świeżo wyciskane soki – od 7 zł.

Czekolada na gorąco z bitą śmietaną – 8 zł.

Boskie ciacha Anki ze skakAnki – od 4 zł.

skakanka-7

Dane teleadresowe:

ul. Fiołkowa 15 (dawne kino Ugorek)

31-457 Kraków

tel.: 124 105 142

e-mail.: biuro@skakanka.eu

www.skakanka.eu

***

2. likeKonik

likekonik-6

Klubokawiarnia likeKonik mieści się w samym centrum Krakowa w Pawilonie Wyspiańskiego. Z jednej strony Wzgórze Wawelskie, z drugiej tętniący życiem w dzień i w nocy Rynek Główny. To obecnie jedyne na Starym Mieście miejsce przeznaczone specjalnie dla rodzin z dziećmi.

Naszą ideą jest oferowanie bardzo kreatywnej, przyjaznej kulturze, sztuce i zabawie przestrzeni, dedykowanej przede wszystkim dzieciom i ich rodzinom. W organizowanych przez nas zajęciach i wydarzeniach dla dzieci, pragniemy mocno koncentrować się na dorobku i bogactwie kulturalnym regionu Małopolski, z podkreśleniem symboliki Krakowa. Klubokawiarnia likeKonik to jedyne miejsce dla dzieci na Starym Mieście w Krakowie. Najbliżej nas znajduje się kawiarnia MAMY CAFE, którą znamy i również polecamy – mówi Robert Buda, właściciel.

Klubokawiarnia przygotowuje również przyjęcia urodzinowe i organizuje wydarzenia specjalne, takie jak koncerty muzyki klasycznej dla maluchów, przedstawienia teatralne, spotkania z Mikołajem, warsztaty świąteczne, zajęcia plastyczne, przedprzedszkolne, muzyczne i naukowe. likeKonik to również kawiarnia i wypożyczalnia strojów dla dzieci. Wymyślanie atrakcji dla nich to dla właścicieli prawdziwa rozrywka. 

W likeKoniku znajduje się sporo miejsca do zabawy, dużo klocków i zabawek oraz ogromny ZAMEK,  2 poziomy z windą i podgrzewana podłoga. W likeKonikowej kawiarni właściciele zadbali o wygodne fotele dla rodziców, pyszną kawę, soczki dla dzieci, świeżo wyciskane soki, koktajle, ciasta i ciasteczka. Nie bez znaczenia jest miła obsługa, przyjemna muzyka i WIFI.

skakanka-4

Zajęcia cykliczne:

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci od 10 miesiąca życia – Smoczęta 

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci od 18 miesiąca życia – Smoczki

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci od 24 miesięca życia – Smoki Wawelskie

Zajęcia muzyczne dla dzieci od 0 do 4 lat – Krzysztoforki

Zajęcia naukowe dla dzieci od 5 roku życia – Przyrodnicze Collegium likeKonikum

Zajęcia chemiczne dla dzieci od 5 roku życia – Pracownia Mistrza Twardowskiego

Nadchodzące wydarzenia:

6 grudnia -Spotkanie ze Świętym Mikołajem g. 10.30

13 grudnia – Lajkoncert dla dzieci g.10.30

Ceny:

Zajęcia – od 29 zł.

Wydarzenia – od 39 zł.

Kawa – od 6 zł

Zimne napoje – od 5 zł

Lody – od 3 zł.

Ciasteczka – od 3 zł.

likekonik-5

Dane teleadresowe:

Pawilon Wyspiańskiego

Plac Wszystkich Świętych 2

31-004 Kraków

tel.: 510 008 500

e-mail.: kontakt@likekonik.pl

www.likekonik.pl

***

3. Klub Famiga

famiga-2

Klub Famiga to dwa miejsca na dziecięcej mapie Krakowa. Pierwsza lokalizacja mieści się przy ulicy Wrocławskiej w uroczym domku z ogrodem, pełnym zabawek dla dzieci, ogromnym parkingiem, Salą Warsztatową, wygodną poczekalnią dla rodziców i niezwykłą Salą Doświadczania Świata. Druga lokalizacja znajduje się bardzo blisko ścisłego centrum, w przepięknej kamienicy, z urokliwym tarasem na krakowskim Kazimierzu, gdzie po warsztatach można napić się pysznej kawy, patrząc na dachy starego Krakowa.  Famiga istnieje od 2010 roku.

Marzyło nam się ciekawe, niestandardowe miejsce, dedykowane całej rodzinie, gdzie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Postanowiliśmy otworzyć Famigę, aby zarówno rodzice jak i dzieci czuli się u nas dobrze, aby mogli twórczo spędzić czas w ciepłej atmosferze. Od lat zajmujemy się również animacją, która jest naszą pasją. Tym samym organizujemy ciekawe i kreatywne urodziny dla dzieci. Po to otworzyliśmy Famigę, by szukać, nowych ciekawych form spędzania czasu wolnego – na dobrym poziomie – tłumaczy Łukasz Krysiak

To właśnie urodziny, poza cotygodniowym grafikiem, cieszą się w Famidze największym zainteresowaniem. Szczególnie te prowadzone w Sali Doświadczenia Świata. To pierwsze takie miejsce w Krakowie. Mowa o wyjątkowej sali polisensorycznej. Jej głównym celem jest stymulowanie lub wyciszanie zmysłów. Mogą korzystać z niej dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Jej zastosowanie zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Sala ma dobry wpływ również na kobiety w ciąży. Znajduje się tam między innymi basen ze świecącymi kulami, świetlno-dźwiękowy tor, teatr cieni, wyświetlacz tęczy i gwiazd, poduchy sensoryczne i rozpylacz zapachu. Wcześniej takie sale były dostępne tylko dla osób ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi. W Famidze, przy Wrocławskiej, każdy może skorzystać z jej dobrodziejstw.

To jednak nie jedyna forma działalności Famigi. W tygodniu, do południa odbywają się tutaj zajęcia adaptacyjne dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat wraz z rodzicami. Sporo krakowian właśnie to miejsce wybiera na pierwsze miejsce społecznej integracji swoich pociech. Famiga prowadzi również warsztaty dla dorosłych, którzy chcieliby zostać Animatorami Zabawy. Imprezy urodzinowe dla dzieci od 1 do 12 roku życia odbywają się w weekendy. Misją tego miejsca jest świadczenie usług, których nadrzędną wartość można określić jednym słowem: rozwój. Jest to rozwój przede wszystkim dzieci, ale także osób, które mają na dzieci bezpośredni wpływ.

Uzupełnieniem oferty jest KSIĘGARNIA z niszowymi, specjalnie wyselekcjonowanymi książkami z zakresu literatury dziecięcej oraz poradników dla rodziców. Famiga prowadzi ją na Starowiślnej. Można tu również kupić ciekawe zabawki, produkty z dziedziny eko-rodzicielstwa (nosidła i chusty do noszenia) oraz materiały animacyjne.

Często zaprzyjaźniamy się z naszymi klientami, którzy wracają do nas z kolejnymi dziećmi. Jesteśmy dumni, że od prawie 6 lat istniejemy na rynku, rozwijamy się i wciąż nie brakuje pomysłów na dalszy rozwój. – mówi Łukasz Krysiak.

Famiga nie prowadzi typowej kawiarni. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu miejsca na relaks. W obydwu lokalizacjach są wygodne fotele, gdzie rodzice mogą odpocząć, porozmawiać ze sobą, napić się kawy albo herbaty. Na terenie Famigi jest również bezpłatne Wi-Fi. Dzieciom po zajęciach można kupić sok i drobny poczęstunek.

Szczegółowy cennik – tutaj

Informacja na temat kursów i szkoleń – tutaj

Dane teleadresowe:

Famiga – zajęcia, warsztaty, urodziny
ul. Starowiślna 55/4,
Kraków 
tel.:  534 998 655
 
Famiga – Sala Doświadczania Świata
ul. Wrocławska 55,
Kraków
tel.: 533 522 334
 
e-mail.: biuro@famiga.pl

www.famiga.pl

***

To oczywiście nie są wszystkie możliwości jakie w tym względzie proponuje swoim dzieciom zarówno Kraków jak i Trójmiasto. Jeśli macie swoje ulubione miejsca, do których chętnie zaglądacie ze swoimi pociechami – napiszcie o nich w komentarzach. Dzięki temu poznamy ich więcej.

Jednocześnie mam nadzieję, że powstaną nowe lokale z podobnymi ofertami. Wciąż jest ich niewiele, a dzieci przecież to niezwykle wdzięczni klienci :).

 

 

Sprawdź także

Brak komentarzy

Zostaw komentarz