/* /* Harda Piastówna i Królowa Wikingów - TresciwaTresciwa
Kobiece treści, Rewolucjonistki, Sylwetki Kobiet

Harda Piastówna i Królowa Wikingów

2 listopada 2016
Harda

Lubicie podróże w czasie? Te z zamierzchłej przeszłości, dzięki którym zanurzycie się w świecie, gdzie nic nie jest tak oczywiste jak dzisiaj? Przeczytajcie o czasach, gdzie polityka, wojna i miłość połykają się wzajemnie niczym mityczne węże z potężnych tronów skandynawskich królów.

Jeśli lubicie takie podróże, ale wyobraźnia – z powodu braku wiedzy na temat historycznych detali – nie pozwala Wam na całkowite zanurzenie się w ich odmętach, koniecznie sięgnijcie po najnowsze książki Elżbiety Cheresińskiej. Z ich kart przemówi do Was Świetosława, zwana Sygrydą Storrådą.

Harda Piastówna i Królowa Wikingów! 

Zapomniana Królowa z mrocznych czasów

„Harda” i „Królowa” to niezwykle barwna opowieść o córce Mieszka I, siostrze Bolesława Chrobrego, żonie i matce skandynawskich królów. Literatura słabo znała historię tej wyjątkowej kobiety, która wraz z wieloma swoimi krewniaczkami pozostawała skromnym przypisem w dziejach interpretowanych przez mężczyzn. Naprawdę ożywiła ją dopiero Cheresińska.

Przy użyciu źródeł historycznych, sag skandynawskich i swojej wyobraźni nadała jej postaci charakteru, który na wiele godzin przywiązał mnie  do jej opowieści o początkach naszego Państwa. 

***

Do przeczytania o dziejach Świętosławy najbardziej przekonały mnie słowa napisane przez dziennikarza, Mariusza Cieślika:

Z filmu „Seksmisja” wiemy, że Kopernik była kobietą. A w XXI wieku okazało się, że Sienkiewicz też jest kobietą. W tym wcieleniu nazywa się Elżbieta Cheresińska. Potrafi opowiadać równie pasjonująco jak autor Trylogii, tyle że na główne bohaterki wybiera mocne kobiety. Tak jak w „Hardej”, gdzie cała historia kręci sie wokół Świetosławy, córki Mieszka I. A kręci się w takim tepie, ze można dostać zawrotu głowy.

Zawrotu głowy nie dostałam, ale – co typowe dla mnie – czytając książkę co chwilę łapałam się na myśleniu o tym, który reżyser podejmie się próby jej sfilmowania. Cheresińska pisała tak, jakby również brała to pod uwagę.

I co? I tak się stanie. Dwuczęściowa powieść „Harda” i „Królowa” planowana jest jako podstawa filmu fabularnego. Szczęśliwa autorka na swojej stronie facebookowej pisała tak:

Dzielę się z Wami radosną nowiną, ale z góry uprzedzam: to nie casting, nie obsadzajmy ani Hardej, ani Olava, ani Iona. Przemysła, Riskissy, Vaclava i Świnki (…)

Wróćmy jednak do bohaterów książki.

Niestety, niektórzy zarzucają autorce, że nie trzyma się faktów historycznych i zbyt uwspółcześnia sposób prowadzenia dialogów. Zapominają jednak, że to opowieść INSPIROWANA historią i nie powinniśmy jej traktować jak wykładu o państwie pierwszych Piastów.

W podobny sposób pisze – i nie mówię tutaj o stylu literackim – Philippa Gregory. Jej nikt nie zarzuca tego, że nie trzyma się ściśle faktów a dialogi są zbyt współczesne. 

To prawda! Cheresińska w swojej podróży historycznej cofa się w bardzo mroczne i słabo udokumentowane czasy. Nie ma jednak wątpliwości, że Świętosława to Sygryda Storråda. Sławna królowa Szwecji, Danii i Norwegii. Matka króla Anglii. 

Harda Piastówna i Królowa Wikingów

Harda rozpoczyna się w momencie, gdy Mieszko I postanawia wprowadzić w Polsce chrzescijaństwo. Odwiedza każdą ze swoich pogańskich siedmiu żon. Żegna się z nimi po to, aby w chrzescijańskim obrządku wziąć ślub tylko z jedną kobietą. Dobrawą, która rodzi mu następcę tronu i córkę. Ta ostatnia zostanie wcieleniem politycznej mądrości ojca. 

Świętosława dorasta razem z bratem na dworze Mieszka I. Po śmierci matki jest skonfliktowana z następną wybranką ojca, czeską księżniczką Odą. Paradoksalnie to ona  nauczy ją, jaką władzę nad mężczyzną może mieć kobieta. Świętosława tą wiedzę wykorzysta po latach. Zanim jednak opuści dwór ojca wciąż pozostaje w cieniu macochy. Mimo to, jest świadoma roli jaką odegra w politycznych planach Mieszka. Myli się jednak ten kto myśli, że twardo się z nimi godzi.

Jeszcze na rodzinnym dworze poznaje swoją pierwszą miłość. Olava Tryggvasona, pogrobowego syna norweskiego króla. Przybył on do Polan szukać schronienia. Olav również zakochuje się w Piastównie. I chociaż nie jest im dane być ze sobą, szukać się będą przez całe życie.

Świętosława odrzuca miłość i trafia na północ, do obcego kulturowo kraju. Z hardej księżniczki przeistacza się w prawdziwą królową. Nie jest to  łatwe a rezygnacja z miłości, zahartuje ją na lata.

Pierwszy Król Polski

Niepewnie czuje się również Bolesław. Nie jest jasne, kto będzie władał ziemią Polan. On, któryś z synów Ody, czy kościół. Po śmierci Mieszka I u Chorodyńskiej wszystko dzieje się bardzo szybko. Historycy do dzisiaj toczą spory jak było. Ona przedstawia swoją historię i trzeba przyznać, że twspaniale wplata ją w fabułę. Dworska intryga, pomoc kościoła i słynny dokument „Dagome Iudex” oddający ziemie Mieszka I pod władanie papieskie. Bolesław wybrnął z tych kłopotów po mistrzowsku a jego dalsze losy pokazują, że został godnym następcą swego ojca. Na uwagę zasługuje również fakt jak autorka odmalowała relacje Bolesława z trzecią żoną Emnildą. Ciepło, rodzinnie i tak zwyczajnie po ludzku. Majestat rodziny królewskiej nie był tu najważniejszy. Serdeczne są również kontakty Bolesława z siostrą. Ich losy są nierozerwalnie związane ze sobą. Dlatego pisząc o Świętosławie nie sposób nie pisać o jej bracie.  

***

W obu częściach powieści o hardej piastównie i królowej wikingów bajbardziej dominują intrygi i polityka. Dworskie potyczki, dyplomatyczne zagrywki, miłosne uniesienia, bolesna utrata dzieci, krwawe zamachy stanów, porwania, morderstwa, gwałty i wielkie morskie bitwy. Wydawało by się, że nie ma miejsca na zwykłe, ludzkie zmartwienia. Jednak i o nich można tu przeczytać. Mimo, że nie o zwykłych ludziach jest to opowieść…

Czego moim zdaniem może nauczyć Cię Harda?

  1. Otwarcie mów o swoich przekonaniach i zawsze miej swoje zdanie. Bądź kobietą z charakterem i nie chowaj się za tymi, których uważasz, za mądrzejszych od siebie.
  2. Uwierz w to, że możesz mieć racje.
  3. Wątpliwości rozwiewaj pewnością siebie. 
  4. Nie bój się pytać jeśli czegoś nie wiesz. Jednak rób to dyskretnie. Nie wszyscy muszą o tym wiedzieć.
  5. Bądź konsekwentna w swoich działaniach. Nawet jeśli ceną sukcesu będzie konieczność zrobienia po drodze dwóch kroków w tył.

Czego moim zdaniem może nauczyć Cię Królowa?

  1. Nie bój się przyznać do swoich błędów. Pokaż, że potrafisz wyciągać z nich wnioski i przekuć je na sukces. 
  2. Nie zrażaj się porażkami. Zdarzają się nawet najlepszym.
  3. Nigdy nie przestawaj marzyć. To, co urzeczywistnia marzenia to upór i konsekwencja.
  4. Nawet jeśli kiedyś musisz zrezygnować z tego, czego bardzo pragniesz – nie zapominaj o tym pragnieniu. Realizuj je mimo wszystko.
  5. Twoim prawdziwym domem- nie ważne gdzie i nie istotne po, jak długim okresie czasu – zawsze powinna pozostać RODZINA!

Sprawdź także

2 komentarze

  • Reply Paulina 20 stycznia 2017 at 11:43

    Nie miałam pojęcia o istnieniu takiej autorki i takich książek! Brzmi bardzo intetesująco! Muszę koniecznie przeczytać. Dzięki za inspirację

    • Reply Tresciwa 24 stycznia 2017 at 22:02

      Warto. Polecam i pozdrawiam!

    Zostaw komentarz